Zgodnie z informacją udostępnioną na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spłata pożyczki będzie odbywać się zgodnie z harmonogramem ustalonym przez powiatowy urząd pracy. Jednakże, udzielona pożyczka wraz z odsetkami podlegać będzie umorzeniu na wniosek mikroprzedsiębiorcy, jeżeli przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia, będzie on dalej prowadził działalność gospodarczą.
We wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca, pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych oświadczeń, oświadcza o prowadzeniu działalności gospodarczej przez powyższy okres.
Co istotne, przesłanka ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej jako uzasadniająca umorzenie pożyczki, została wprowadzona ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (zwaną ,,Tarczą Antykryzysową 2.0’’) zmieniającą między innymi regulację wprowadzoną ustawą antykryzysową, w świetle której, umorzenie miało być możliwe, jeżeli mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r.
Konsekwencją wprowadzonej zmiany jest możliwość ubiegania się o pożyczkę także przez przedsiębiorców niezatrudniających pracowników.