Dla uzyskania dofinansowania przedsiębiorca musi spełnić szereg kryteriów. Zasadniczym jest zanotowanie spadku obrotów gospodarczych, jednak równie istotne będą kryteria wskazane w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy oraz niezaleganie z regulowaniem zobowiązań wobec ZUS i urzędu skarbowego:
I. SPADEK OBROTÓW GOSPODARCZYCH – zgodnie z ustawą antykryzysową przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym, wynoszący:
- nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających po 1 stycznia 2020 r., do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznych lub pracowników, którym obniżono wymiar czasu pracy, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego (za miesiąc uważa się tutaj także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego), lub
- nie mniej niż 25%, obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 r, do dnia poprzedzającego złożenia wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznych lub pracowników, którym obniżono wymiar czasu pracy, w porównaniu do łącznych obrotów z miesiąca poprzedniego (za miesiąc uważa się tutaj także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego).
II. NIEZALEGANIE W REGULOWANIU ZOBOWIĄZAŃ (odesłanie do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy) – o dofinansowanie może ubiegać się przedsiębiorca, który nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Pracy, z wyjątkiem przypadków, w których:
- przedsiębiorca zalegający ze spłatą należności zawarł umowę z ZUS lub otrzymał decyzję urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności, albo zaległości w regulowaniu składek albo
- zaległości w regulowaniu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Pracy powstały w okresie spadku obrotów gospodarczych, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, rozumianych jako sprzedaż towarów lub usług, liczonego w ujęciu ilościowym lub wartościowym, łącznie nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu 6 kolejnych miesięcy w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy finansowanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
przy czym wątpliwości może budzić literalne stosowanie kryterium z pkt b, z uwagi na to, iż odnosi się ono do spadku obrotów gospodarczych, o którym mowa w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, a nie w ustawie antykryzysowej. W ustawie antykryzysowej nie wskazano jednak, aby przepis ten stosować odpowiednio, a jedynie, że przedsiębiorca musi spełniać kryteria z art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach z związanych z ochroną miejsc pracy.
III. BRAK PRZESŁANEK DO OGŁOSZENIA UPADŁOŚCI – ustawodawca wskazuje tę przesłankę poprzez odesłanie do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. O dofinansowanie nie może ubiegać się przedsiębiorca, wobec którego zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości, o których mowa w art. 11 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe.
IV. NIEZALEGANIE W REGULOWANIU ZOBOWIĄZAŃ – pomimo odesłań do kryteriów regulowania składek i zobowiązań podatkowych wskazanych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, odnoszących się do możliwości dofinansowania przedsiębiorców mających zaległości, ustawodawca dodał zastrzeżenie, iż ubiegać się o ten rodzaj pomocy mogą wyłącznie przedsiębiorcy, którzy nie zalegają w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r. Oznacza to, że przedsiębiorca, który ma zaległość do końca trzeciego kwartału 2019 r. nie może uzyskać dofinansowania do wynagrodzeń, nawet jeżeli przedsiębiorca zawarł umowę z ZUS lub otrzymał decyzję urzędu skarbowego o rozłożeniu należności na raty lub odroczeniu terminu płatności.