9. Czy przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie od starosty jeżeli otrzymał już dofinansowanie wynagrodzeń swoich pracowników na podstawie innych form dofinansowania przewidzianych w ustawie antykryzysowej?
Mając na względzie, iż omówiony powyżej sposób pomocy przedsiębiorców w obliczu kryzysu związanego z wprowadzonym stanem epidemii zakażeniami wirusa SARS-CoV-2 nie jest jedynym narzędziem pomocy dla polskich przedsiębiorców przewidzianym w ustawie z dnia 31 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, należy rozważyć czy przedsiębiorca korzystający z innych form dofinansowania na podstawie ustawy może również zostać beneficjentem dofinansowania udzielanego przez starostę na podstawie art. 15zzb tej ustawy.
Zgodnie z art. 15zzb ust. 12 ustawy, przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych. Należy jednak stwierdzić, iż zasada opisana w wyżej zacytowanym przepisie pozostawia w tym zakresie spore wątpliwości, w tym w szczególności co ustawodawca rozumie poprzez „te same koszty które zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych”.
Tytułem przykładu, przedsiębiorca jest uprawniony do uzyskania na podstawie art. 15g ustawy dofinansowania wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Czy w związku z powyższym przedsiębiorca jest uprawniony do złożenia wniosku do starosty o dofinansowanie tej części kosztów wynagrodzeń pracowników i odprowadzanych od nich składek na ubezpieczenia społeczne, która nie została sfinansowana ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Czy jednak pojęcie „tych samych kosztów” odnosi się do niemożliwości udzielenia dofinansowania przez starostę w zakresie tych samych pracowników którzy stanowili już podstawę uzyskania dofinansowania na podstawie innych przepisów ustawy? Istnieje również możliwość interpretacji art. 15zzb ust. 12 ustawy zgodnie z którą wysokość przyznanego świadczenia w ramach dofinansowania starosty będzie korygowana/pomniejszana o wartość otrzymanego wsparcia z innych środków publicznych (np. z uwagi na przestój ekonomiczny lub obniżenie wymiaru czasu pracy).
Przeciwko interpretacji art. 15zzb ust. 12 ustawy wskazującej, iż nie ma możliwości udzielenia dofinansowania przez starostę w zakresie tych pracowników, którzy stanowili podstawę uzyskania dofinansowania wynagrodzeń pracowników na podstawie innych przepisów ustawy, świadczy konstrukcja przepisu art. 15g ust. 18, zgodnie z którym „przedsiębiorca może otrzymać pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wyłącznie w przypadku, jeśli nie uzyskał pomocy w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy.” Można zatem wysnuć wniosek, iż gdyby ustawodawca chciał odnieść się w art. 15zzb ust. 12 ustawy do braku możliwości uzyskania podwójnego dofinansowania na koszty związane z wynagrodzeniem tego samego pracownika, uregulowałby tę kwestię w sposób tożsamy jak w art. 15g ust. 18 ustawy.
Należy jednak pamiętać, iż projekt ustawy był przygotowywany w bardzo szybkim tempie a proces legislacyjny również nie przewidywał czasu na dokładne rozważenie wszystkich nieścisłości w ustawie, wobec czego sugerowanie się zasadą stosowania przez ustawodawcę jednolitych technik prawodawczych może okazać się w tym przypadku podstawą do wysnuwania błędnych wniosków interpretacyjnych.
Przyjąć jednak należy, iż nawet w przypadku interpretacji art. 15zzb ust. 12 ustawy w ten sposób, że nie przeciwstawia się on w sposób jednoznaczny finansowaniu wynagrodzeń pracowników z różnych źródeł, to łączenie dofinansowań uniemożliwia treść zacytowanego powyżej art. 15g ust. 18 ustawy. W związku z powyższym uznać należy, iż nie jest możliwe łączenie dofinansowania na część wynagrodzeń pracowników na podstawie wniosku do starosty (art. 15zzb) i dofinansowania drugiej części wynagrodzeń tych samych pracowników wypłacanego przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 15g).